در باب قوانین کتابخانه

۲۵ دی ۱۳۹۵ | چاپ | |

سلام. ببخشید یه کتاب گم کردم میخواستم بدونم جریمه اش چقدر میشه؟

این جمله را پسر نوجوانی که کارت عضویتش را به دست داشت گفت.

پرسیدم کتاب رو گم کردی؟

پسر جواب داد: راستش اسباب کشی داشتیم بعدش که جا به جا شدیم هر چی  گشتم کتابو پیدا نکردم. شماره عضویتش را خواستم، پسر به  کارت عضویتش دقیق شد تا شماره ی عضویتش را بخواند. خنده اش گرفته بود، کارت کاملا مچاله شده بود. گفت ببخشید این کارت ما هم  خراب شده داشتم آب بازی میکردم این تو جیبم بوده، خیس شده باید کارتم رو هم عوض کنم.

گفتم اشکال نداره. ۵۰۰ تومن بیار کارت جدید صادر کنم، ولی بیشتر مراقب باش. برای کتاب گم شده هم یا باید کتاب رو برای کتابخانه بخرید یا هزینه اش رو بپردازید. نگاه کردم دیدم کتابش هم تأخیر داشته. گفتم شما کتابتون تاخیر هم داشته! جریمه هم که می شوید.

پسر گفت: اصلا مشکلی نیست. جریمه اش هر چه قدر باشه میدم. برای تاخیر واقعا ببخشید. درگیر کارهای مدرسه بودم و فرصت نشد بیام کتابخونه. پس من میرم تا شنبه می گردم اگه پیدا شد که کتابو میارم اگر هم پیدا نشد که پول کتاب رو میدم.

اگر عضوی بار اولش باشد که تاخیر دارد جریمه نمیشود و اگر کسی مبلغ جریمه برایش زیاد باشد مقداری هم کم میکنیم. خلاصه با اعضا راه میآییم و خیلی سخت نمیگیریم. البته همه حساب و کتابها را هم می کنیم. چون نه مخزنی داریم که به پشتوانه اش کلا رایگان کار کنیم و نه این رایگان بودن را برای کتاب مطلوب می دانیم. اعضا هم این را می دانند. برای پسر نوجوان باید سخت باشد که اینطوری هی مشمول جریمه بشود. ولی جالب بود که ناراحت نبود بابت این جریمه دادن. خیلی مودبانه گفت هزینه اش را می دهم، انگار می داند که دارد پولش را برای خودش خرج می کند.

 
| چاپ | |
 
ارسال نظر