۲۹ تیر ۱۳۹۵ | چاپ | |

جزوه پیچ و تاب کتاب، شامل متن بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان کتابخانه ها و کتابداران در قسمت جزوات سایت قرار گرفته و قابل دانلود می باشد.

دانلود فایل پی دی اف جزوه «پیچ و تاب کتاب»:

  پیچ و تاب کتاب (حجم: 597٫0 KiB - تعداد دانلود: 290 )

در مقدمه این جزوه چنین آمده:

آیا هر کتابی به یک بار خواندنش می­ ارزد؟ با گسترش بی حد و مرز تکنولوژی و رسانه های مختلف، کتاب چقدر قابلیت سرمایه گذاری دارد؟ آیا تأکید بر کتاب، تنها طرفداری از یک نگاه نوستالژیک است، یا مبنایی برای این تأکید وجود دارد؟ کتاب، چه نسبتی با حقیقت و هدایت دارد؟ فعالین عرصه کتاب، همچون سیاستگذاران، مدیران، کارشناسان کتاب و کتابدارها چه مسئولیتی در قبال این هدایت دارند؟ و…

آنچه در این جزوه آمده، متن بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان کتابخانه‌ها و کتابداران در ۲۹ تیرماه ۱۳۹۰ است که در آن، به بسیاری از دغدغه ها و مسائل مهم عرصه­ی کتاب پرداخته شده و سرفصل های جدی و قابل تأمل در «نقشه­ ی راه کتاب» جمهوری اسلامی گشوده است که هر یک جای بحث و نظر و اقدام و عمل دارد.

«…آنهائی که برنامه‌ریزی می­کنند، آنهائی که تولید می­کنند، آنهائی که تبلیغ می­کنند، مخاطبان کتاب، جوانها و غیر جوانها که کتاب می­خوانند…» اینها مخاطبان اصلی برخی فرازهای سخنان علمدار عرصه کتاب در جامعه ما هستند. یعنی همین خود ما. از مسئولینش که بگذریم –که نمی گذریم و باید مطالبه گری کنیم- در باقی مواردش این ماییم که باید اقدامی کنیم.

اینها مخاطب یک دستور نیستند از سوی یک مقام مافوق. اینها همه آن کسانی هستند که این علمدار روی آنها حساب کرده و دردمندانه خواهش کرده برای یک تحول.یک نگاه جدی و جدید در عرصه کتاب. نگاهی جدید که طرحی نو دراندازد. نه همان کارهای همیشگی و با قیافه ای نو نوارتر! که اگر آن کارها اثرگذار بود که تا الان باید اثر خودش را می گذاشت. این نگاه جدید، احتیاج به فکر و عزم جوانان جناح مومن  انقلابی و تشکل های فرهنگی خودجوش مردمی دارد که در کلیشه های کار فرهنگی گیر نیفتاده باشند.

پنج سال از این دیدار می­گذرد. دیدار با کتابداران در سالی که ترافیک «نشست های اندیشه های راهبردی» و همایش های بین المللی «بیداری اسلامی» است. این دیدار، اصلا یک اتفاق نیست. جنس صحبت ها نشان می­دهد که بنیاد این «بیداری» و این «اندیشه»، بر کتاب استوار است. نشان می دهد که کتاب، تنها یک رسانه نیست. کتاب بنیاد یک تمدن است.

چقدر به این مسئله فکر کرده ایم؟ این پنج سال چقدر پیش رفته ایم؟ چقدر نگاه و اقدام نو و ابتکاری داشته ایم؟ این سوالات را هم باید از خودمان بپرسیم و هم از مسئولین آن.

سالگرد پنج سالگی این دیدار، بهانه و فرصت خوبیست برای این کار… بسم الله.

 
| چاپ | |
 
ارسال نظر