۱۱ خرداد ۱۳۹۵ | چاپ | |

به همت فرهنگسرای انقلاب اسلامی، اولین نشست صمیمانه اعضای سه کتابخانه امیرحسین فردی ، فرهنگسرای انقلاب اسلامی و قائمیه، چهارشنبه گذشته پنجم خرداد ماه درسالن اجتماعات فرهنگسرای انقلاب با حضور  ۳۰۰ نفر ازاعضای این سه کتابخانه برگزار شد.

تقدیراز عضو برگزیده هر یک از کتابخانه ها و گفتگو با آنها، یکی از برنامه های محوری این نشست بود. پخش کلیپهای معرفی کتابخانه ها، مولودی خوانی به مناسبت نیمه شعبان و تقدیراز برگزیدگان مسابقات کتابخوانی دخترشینا و رویای نیمه شب که توسط سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری برگزار شده بود و تقدیر از برگزیدگان مسابقه هایکو کتاب که به همت کتابخانه فرهنگسرای انقلاب در این کتابخانه ها اجرا شده بود، دیگر بخش های این نشست را شکل داده بودند.

neshast-ketabkhaneha1

در گفتگوی کوتاه کتابخوان‌های برتر این سه کتابخانه با خبرنگار فرهنگسرای انقلاب اسلامی، به نکات مهمی اشاره شده است. وظیفه مادری، مسئولیت تربیت فرزند، استفاده از کتاب به عنوان یکی از ابزارهای خودسازی و دیگرسازی در تربیت، از نکات برجسته در این گفتگوهاست.

آنچه در پی می آید گزارش خبرنگار فرهنگسرا از این گفتگوهاست:

کتاب خواندن بهترین تفریح من است

سمانه رباطی که از کتابخانه امیر حسین فردی به عنوان کتابخوان برتر شناخته شده است در رابطه با انگیزه‌اش از مطالعه کتاب می‌گوید: کتاب خواندن یکی از بهترین تفریحات من در زندگی است و همیشه از هر فرصتی برای خواندن کتاب‌های مفید استفاده می‌کنم. بیشتر مطالعه من در زمینه روش‌های تربیت فرزند و همسرداری است.اگر پدر و مادر اهل مطالعه و کتاب خواندن باشند فرزندان هم این رفتار را از آنها یاد می‌گیرند و به خواندن کتاب علاقه‌مند می‌شوند.  یکی دیگر از حوزه‌های مطالعاتی من زندگی‌نامه شهدا و اسیران هشت سال دفاع مقدس است که هر کدام از آنها جاذبه‌های خاص خود را دارد و یک دنیا زیبایی را در دل خود پنهان دارند. با مطالعه این کتاب‌ها علاوه بر اینکه با مسائل و اتفاقاتی که در دوران جنگ رخ داده آشنا می‌شوم این مسائل را برای فرزندان خودم هم تعریف می‌کنم به همین خاطر آنها هم به خواندن این کتاب‌ها علاقه‌مند شده‌اند و به نظر من این بهترین روش برای انتقال پیام شهدا به نسل جوان و نوجوان جامعه است.

برای تربیت فرزند کتاب می‌خوانم

منیره خانعلی کتابخوان برتر فرهنگ‌سرای انقلاب است که در این مراسم از او تقدیر شد. او می‌گوید: به نظر من مادر بودن مسئولیت سنگینی است، چرا که یک مادر در مسیر تربیت فرزند باید با جدیدترین شیوه‌های تربیتی آشنا باشد و اطلاعات عمومی خود را بالا ببرد و به همین خاطر باید از شیوه‌های مختلفی استفاده کند و یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای تربیت فرزند خواندن کتاب است که می‌تواند به مادران در انجام این مسئولیت خطیر کمک کند. چرا که با مطالعه کتاب انسان با تجربیات بقیه هم آشنا می‌شود و می‌تواند از این تجربیات در تربیت فرزند استفاده کند. من علاوه بر  کتاب‌های مرتبط با تربیت فرزند به مطالعه کتاب‌های مذهبی و دینی هم علاقه‌مند هستم چرا که با مطالعه این کتاب‌ها با هدف خلقت انسان و همچنین زندگی نامه علمای بزرگ دینی آشنا می شوم که این موضوع در تقویت باورهای دینی انسان تاثیر بسزایی دارد.

مطالعه دید انسان را به زندگی عوض می‌کند

راضیه شبان شاه بنده که کتابخوان منتخب کتابخانه عمومی قائمیه است می‌گوید: هر وقت که به کتابخانه می‌روم دخترم اسماء هم همراه من است و در مدتی که من مطالعه می‌کنم او در بخش کودکان مشغول خواندن کتاب و همچنین تماشای تصاویر کتاب‌های داستان می‌شود. از بین کتاب‌های کتابخانه بیشتر از همه به خواندن کتاب‌های روان‌شناسی و موفقیت علاقه دارم و تا حالا بیشتر کتاب‌هایی که در زمینه روان‌شناسی در کتابخانه وجود دارد را مطالعه کرده‌ام و هربار که با کتاب جدیدی آشنا می‌شوم از مسئولان کتابخانه می‌خواهم این کتاب را در لیست خرید کتاب قرار دهند. به نظر من کتاب دید انسان را به زندگی عوض می‌کند و هرچقدر مطالعه انسان بیشتر شود دنیای او بزرگتر خواهد شد و  با مسائل بیشتری آشنا می‌شود و این موضوع در مدیریت زندگی و داشتن یک زندگی همراه با آرمش و نشاط به انسان کمک می‌کند.

لازم به ذکر است که کتابدار های این کتابخانه ها، کارشناس فرهنگی اداره کتابخانه های عمومی مشهد و معاون فرهنگی شهرداری منطقه ۴ از مهمانان این برنامه بودند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهر بهشت

 
| چاپ | |
 
ارسال نظر