در دومین سالگرد تاسیس کتابخانه و در جمع خیران و فعالان کتاب

۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ | چاپ | |

سایت کتابخانه مردمی امیرحسین فردی دیروز، هفتم اردیبهشت ماه، در سالگرد تاسیس کتابخانه و در جمع فعالان کتاب و خیرین کتابخانه امیرحسین فردی رونمایی شد.

سایت کتابخانه که طراحی گرافیک، کدنویسی و هزینه های تأمین هاست و دامنه آن نیز از سوی خیرین کتابخانه انجام شده است در آدرس www.ostadfardilib.ir موجود است.

در این جلسه که فعالان مردمی عرصه کتاب همچون دوستان مقر کتاب و بچه های آفتاب نیز حضور داشتند، پس از پخش کلیپی درباره زنده یاد استاد فردی، آقای سلطانی مدیر کتابخانه به گزارش فعالیت های کتابخانه پرداخت. وی با ذکر اینکه چشم انداز کتابخانه، رسیدن به یک کتابخانه موفق محلی است که قابلیت الگو شدن داشته باشد و جریان ساز باشد، گزارشی از فعالیت های عمده کتابخانه امیرحسین فردی ارائه کرد . مسابقات کتابخوانی با کتابهای راز درخت کاج و زندانی کوچک برگزار شده اند و گرداب سکندر که هم اکنون در مدارس و کتابخانه های فرهنگسراهای مشهد در حال اجراست از جمله این فعالیت ها بوده اند. همچنین تشکیل انجمن کتاب شهید زینب کمایی، از فعالیت های ویژه و مدل های موفق تجربه شده در توزیع و ترویج کتاب بوده است.

حسن سلطانی در ادامه اضافه کرد که کتابخانه در فعالیت های گذشته خود، به صورت مستقیم وارد شده و تشکل ها و مدارس را وارد کار کرده بود. اما در ادامه، در فعالیت های کتابخانه، به مدل هایی رسیده ایم که هم مشغله کمتری برای کتابخانه ایجاد کرده و هم تشکل ها را به مشارکت می گیرد. صندوق کرایه کتاب این کتابخانه، که به مناسبت سالگرد تاسیس کتابخانه به صورت رسمی راه اندازی شده است، بستری است برای ارتباط گیری و مشارکت دادن تشکل ها و جمع های تربیتی که می خواهند در عرصه کتاب و کتابخوانی فعالیت کنند؛ و از این پس نیز مسابقات و انجمن کتاب کتابخانه، در سطح شهری ذیل این طرح انجام خواهد شد. البته در سطح محلی فعالیت های مسابقات و انجمن با ورود مستقیم کتابخانه ادامه خواهد داشت ان شاءالله.

سلطانی افزود امانت ویژه که بر پایه شناسایی کتابهای خوب و گمنام و معرفی و ارائه به مخاطبان کتابخانه است نیز یکی دیگر از این فعالیت هاست که پس از چند تجربه، اکنون در مسیر رسیدن به کتابخانه موفق محلی، به صورت جدی در دستور کار کتابخانه قرار گرفته است. در امانت ویژه، کتابهای خوب متناسب با موضوعات مورد نیاز اعضای کتابخانه شناسایی شده و پس از تامین، با معرفی و ارائه کتابداران، کتاب به امانت داده می شود. در امانت ویژه، یک فعالیت واقعی اجتماعی با سرعت و نمود کم، اما با اثرگذاری و مشارکت اجتماعی بالا در محله رقم می خورد. امانت ویژه در کتابخانه با رمان جان شیعه، اهل سنت آغاز شد و بر پایه این تجربه موفق، اکنون برای کودک و خردسال، طرح امانت ویژه کتابهای خانم کلر ژوبرت با عنوان کلوچه کتاب شکل گرفته است.

وی در ادامه از فعالیت های در دست اقدام آینده کتابخانه گفت. ایجاد کتابخانه های اقماری با عنوان کتابخانه در بازار و تقدیر از کتابخوان های برتر در محله همچون کسبه کتابخوان، خانواده کتابخوان و دانش آموزان کتابخوان و پیگیری امانت ویژه در کتابخانه و صندوق کرایه کتاب از جمله این طرح هاست.

مدیر کتابخانه با ذکر این نکته که تاکید ما بر حمایت از کتابخانه مردمی امیرحسین فردی، از سر تعصب بر این کتابخانه نیست، افزود: معتقدیم اگر بتوانیم یک کتابخانه را موفق شکل دهیم و تجربه های جدی را در آنجا رقم بزنیم، می توانیم ایده کتابخانه های مردمی محلی را در سطوح مختلف گسترش بدهیم و جریان ایجاد کنیم. وی همچنین افزود درخواست ما از خیرین، در کنار کمک های مالی، مطالبه و پیگیری فعالیت ها و مشارکت در فعالیت هاست که می تواند مایه دلگرمی و انگیزه بیشتر باشد.

پس از صحبت های ایشان، مستند فعالیت های کتابخانه به کارگردانی آقای محمدی سرشت رونمایی شد و پس از آن سایت کتابخانه رونمایی شد.

فاضل، عضو شورای سیاستگذاری کتابخانه نیز در رونمایی سایت گفت: سایت کتابخانه با کمک خیران مختلف در گرافیک و کدنویسی و تامین هزینه های هاست و دامنه راه اندازی شده و در طراحی آن نیز، چشم انداز کتابخانه که همان رسیدن به یک کتابخانه موفق محلی که بتواند در عرصه های کلان هم جریان ساز باشد، مد نظر بوده.

خاطرات روزانه کتابخانه در قسمت دفتر یادداشت های کتابخانه و نظرات اعضا درباره کتابهای مختلف مشخصا از مواردی است که به صورت واقعی مخاطب محلی و هویت محلی کتابخانه را نمایان می کند. فعالیت های عمده کتابخانه نیز در قسمت بخش های ویژه و کتابخانه به روایت تصویر و به روایت آمار منعکس می شود. بخش فعالیت های کتابخوانی در ایران و جهان و پیوندهای ویژه، نگاه جبهه ای کتابخانه را منعکس می کند که فعالیت های مردمی در عرصه کتاب و کتابخوانی را نمایش می دهد. یادداشت ها، جزوات و معرفی کتاب نیز در تبیین و تصریح گفتمان کتابخانه نقش دارند.

در پایان نیز از سوی کتابخانه، به هر یک از شرکت کنندگان در جلسه کتاب راز درخت کاج اهدا شد.

 
| چاپ | |
 
ارسال نظر