۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ | چاپ | |

یکی از موانع عمده در کتابخوان نشدن آدم ها، دسترسی نداشتن به کتاب خوب است. کودک و خردسال هم در دسترسی به کتاب خوب، مشکلات خاص خودش را دارد.
کتاب کودک یک «صنعت» خیلی جدی شده است. از لحاظ قالب یک سری شان که کلا ترجمه ای هستند با همان نقاشی های خارجی و شعر بی مایه ای که سعی شده ترجمه شعر اصلی باشد. خب به مترجم که فقط پول ترجمه چند خط متن را می دهند، نقاشی هم که حاضر است، پس همان را چاپ می کنند با ورق های تمام گلاسه و ارزان. در این میان خب مطمئنا قبل از اهمیت داشتن فکر و ذهن و روح کودک، فروش رفتن کتاب مهم است.
رویکرد موجود در کتابهای کودک هم که خیلی از سهم بازار را گرفته، اغلب رفتار درمانی است. والدینی که خودشان کتاب نمی خوانند و نمی توانند برای کودک و خردسال تولید داشته باشند، فقط روتیتر کتاب را می بینند که نمی دانم درمان فلان. احساس می کنند جواب گرفته اند برای مشکلات کودک. خب می خرند.
کتابهایی با رویکرد مذهبی هم هستند که دینی نیستند. فقط یک سری مستقیم گویی موضوعات مذهبی برای کودک است. این کتابها کتاب کودک نیستند. چون محتوای بزرگسال دارند و فقط با زبان کودکانه گفته شده. اما مسئله کودک را ندیده. زاویه نگاه کودک را ندیده. کودک را نشناخته. مثلا در مورد عاشورا خواسته بنویسد. کلا روضه را نوشته. فقط از کلمات کودکانه استفاده کرده. کتابهایی بسیار بسیار شبیه به هم، بدون هیچ ابتکار و خلاقیتی.
کتابهایی هم هستند که زده اند یک رمان یا فیلم خارجی را کتاب کرده اند برای کودک. مثل هایدی و دخترک کبریت فروش و… این کتابها را روی دکه های روزنامه فروشی زیاد می شود پیدا کرد.

این گونه کتابها، فضای کار در عرصه کودک را خراب کرده اند. ذائقه کودک در کتابخوانی تغییر کرده و یا کتاب نمی خواند و یا از کتاب، نهایتا چنین محتوای کم مایه ای را می شناسد. کودک کتابخوان، ممکن است عادت کند به خواندن کتاب، اما با این کتابها، اشتیاق به کتاب پیدا نخواهد شد.

کتاب هایی که برای خردسال و کودک باشند و دینی باشند، کودک را متعالی خواسته باشند و متفکر، با مسائل کودک جدی و با دغدغه برخورد کرده باشند، جذاب هم باشند با تصویرگری های خوب، زیاد نیستند.
کتاب های خانم کلر ژوبرت، این خصوصیات را دارند. آن قدر قوی نوشته شده اند و مسئله را گشوده اند که می شود به بزرگسالان هم توصیه کرد. کتاب «خداحافظ راکون پیر» که برای درک مفهوم مرگ نوشته شده، برگرفته از یک خط روایت است که به خوبی پرداخته شده و حتی بزرگسالان را هم به تأمل وا می دارد. کتابهایی که می خواهد مفهوم خدا را بشناساند. توبه را بگوید، ارزش دوستی و همکاری و کار دسته جمعی را بگوید و…
داستان های آموزش فلسفه به کودکان، قرار نیست روی جلدش نوشته باشد آموزش فلسفه به کودکان. کتاب اگر مسئله شناسی خوبی کرده باشد و پردازش خوبی از مسئله داشته باشد، کتاب آموزش اندیشیدن و فلسفه ورزی است و کتاب های خانم ژوبرت از این دست کتابهاست.
اما متأسفانه با وجود قوت خیلی بالای این نویسنده و کتابهایش، آن قدر که باید، در کتابهای کودک ما ضریب نگرفته. در حالی که باید این کتابها را به همه کودکان و خردسالان رساند. باید بخوانند و سرشار شوند.

 
| چاپ | |
 
۲ نظر
  1. آشنای کتابخانه می‌گه:

    سلام. به واسطه طرح کلوچه کتاب خیلی از کتابهای خانم ژوبرت را خواندم. واقعا لذت بردم. مفاهم بزرگ و با عظمت را به روانی یک جویبار و شیرینی احساس های کودکی قالب زده اند.
    از وقتی این کتابها و نویسنده اش را شناخته ام، به هرکس که کودکی در اطرافش دارد، تهیه آن برای کودکش را توصیه می کنم. خدا خیرتان بدهد و موفق باشید.

  2. یک دوست می‌گه:

    ممنون از این اطلاع رسانی.لطفا معرفی های بیشتری برای کتاب خوب کودک داشته باشید.

ارسال نظر